TÜBİTAK 1512 BORDRO HESAPLAMA

1512 - Teknogirişim projelerinde çalışan arge personelinin, teşvikli maaş hesaplamasını bu sayfamız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Şirket ortağı çalışan veya sirgortalı çalışan olunması, eğitim durumu, teknokent kanunundan faydalanılması gibi değişkenlerin bordroları nasıl etkilediğini gözlemleyebilir, ne kadar toplam maliyet ile ne kadar net maaş alınacağı şeklinde veya tam tersi bir yöntemle hesaplama yapabilirsiniz. Şirketin en önemli gider kalemleri olan, sigorta ve gelir vergisi gibi ödemelerin ve buralardaki teşviklerinizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz. Teşvikli veya teşviksiz kanunlar kapsamında bordro hesaplatıp bunlar arasındaki farkı da görebilirsiniz. Aşağıdaki parametreleri değiştirerek, farklı senoryalar dahilinde hesaplamalar yapabilirsiniz.


GENEL PARAMETRELER

AGİ PARAMETRELERİ

Bordro Hesapla


1512 teknogirişim desteği kapsamında alınan maaşların, toplam maliyet üzerinden %100'ü desteklenmektedir. Bu yüzden projenize yazdığınız maaş rakamını brüt veya net olarak değil toplam maliyet rakamı olarak düşünmelisiniz. Bu noktada şunu da bilmeliyiz ki, proje destek ödemeleri ve proje harcamaları için (maaş ödemeleri gibi) tek bir banka hesabı kullanılmalı ve bu hesabın başka hiç bir işlem için kullanılmaması zorunludur. Şirketin diğer işlemleri için ikinci bir banka hesabı açılması gerekmektedir. Bu durumda, net maaş ile toplam maliyet rakamları da birbirinden farklı olduğuna göre maaş ödemelerini nasıl yapmalıyız?

Bir örnek üzerinden açıklayalım. Şirket ortağı kendisi için 5000 tl maaş yazmış olsun. Bu durumda 5000 tl yi toplam maliyet rakamı olarak kabul etmek zorundayız. Net maaşı bundan biraz daha düşük olacağından onu da 4800 tl olarak kabul edelim. Öyle ise öncelikle, toplam maliyet olan 5000 tl'yi proje hesabından diğer şirket hesabına "şubat ayı maaş ödemesi" gibi bir açıklama ile eft yaptıktan sonra yine aynı açıklama ile 4800 tl olan net maaşını, bu diğer şirket hesabından bu kez şahsi hesabına gönderecektir. Kalan 200 tl ise muhasebeden gelecek muhtasar beyanname vergi ödemesi içerisinde ödenip tamamlanacaktır.

Eğer maaş ödemeleri bu şekilde yapılır ise 6 ay sonra dönem raporu zamanı geldiğinde, projeye yazılan maaş harcamasının yapıldığını, proje hesabından alınacak tek bir banka dekontu ile göstermek mümkün olacaktır. Aksi halde yapılan vergi ödemesinin içerisinde başka kalemlerde olduğundan 200 tl yi oradan ayrıştırmak imkansız olacaktır. Bir de bunu sgk'lı çalışan için düşünecek olursak sigorta ödemeside olacağından iş çok daha karmaşık bir hale gelecektir. Dönem raporlarını ve sonuç raporunu sorunsuz hazırlayabilmek için bu yöntemi uygulamanızı tavsiye ederiz.


Aklınıza takılan soru varsa lütfen bize yazınız.